TRASY PIESZO - ROWEROWO - MOTOROWE
Dodane przez dnia Styczeń 01 1970 02:00:00
Szlak bursztynowy nadwiślański
Świecie - Nowe - Gniew - Gorzędziej (Tczew) - Lubiszewo - Gdańsk
długość: około 120 km.
W przybliżeniu trasą tą biegł w wiekach I-V n.e. końcowy odcinek szlaku handlowego (bursztynowego) z krajów cesarstwa rzymskiego nad Bałtyk. Przy szlaku tym leżały faktorie kupieckie, tj. punkty skupu i wymiany towarów, bursztynu, skór, futer, wełny, a może i niewolników. Wymianę towarową ułatwiały monety rzymskie, których istnienie stwierdzono w około 30 miejscowościach Kociewia.
Szlak tradycji kopernikowskiej.
Chełmno - Konopat Wielki - Świecie - Góra Kopernika (koło Górnej Grupy) - Nowe - Kamionka - Leśna Jania - Starogard - Tczew
długość: około 130 km
Mikołaj Kopernik podobno często odwiedzał Chełmno ponieważ była tam w klasztorze benedyktynek jego siostra. Tradycja utrzymuje również, że Kopernik swój pobyt w Chełmnie wykorzystywał do badań nieba w nocy. Wywnioskował, że wzgórze koło Górnej Grupy jest ostatnim punktem na południu, z którego można obserwować w czerwcu jasne noce. Trasa krajobrazowo atrakcyjna, bogata w zbytki architektury.
Szlak jezior kociewskich.
Niedackie - Borzechowskie - Ocypelskie - Długie - Słone - Kałębie - Udzierz - Radodzierz - Łąkosz
długość: około 50 km
Na terenie Kociewia istnieje ponad 200 jezior. Z wymienionych niektóre są objęte strefami ciszy, mają piaszczyste płytkie brzegi, doskonale nadające się na wypoczynek. Występują w nich smaczne i cenione ryby - płocie, leszcze, szczupaki, węgorze.
Trakt napoleoński.
Tuchola - Wielkie Gacno - Trzebciny - Tleń - Osie - Nowe
długość: około 60 km
Trasa prowadzi przez Bory Tucholskie, przekracza trzy rzeki: Brdę, Wdę, Mątawę, zahacza o leżące w pobliżu jeziora. Trasą tą w 1806 i 1812 roku maszerowały wojska Napoleona.