Bezdomność to problem wszystkich gmin, dlatego otwierają ogrzewalnie i noclegownie. Nie mogą jednak nikogo do nich zmuszać. - Burmistrz jest bezduszny. Powinien dać mieszkanie bezdomnym To opinia Czytelnika z Nowego, który zawiadomił nas o bezdomnych braciach.
- Błąkają się po mieście od dłuższego czasu. Są widoczni, żebrzą pod marketami. Dlaczego miasto nie wynajmie im chociaż pokoiku? Ta sprawa powinna obchodzić władze Nowego. Burmistrz nie ma daleko, żeby porozmawiać z tymi ludźmi, są mieszkańcami naszego miasta od urodzenia.
Niech się spełnią świąteczne życzenia, te łatwe i trudne do spełnienia. Niech się spełnią te duże i małe, te mówione głośno lub wcale. Niech się spełnią te wszystkie krok po kroku, tego życzymy w Nowym Roku.
Niecodzienny prezent na święta, monografię Nowego, będzie można nabyć już w najbliższym tygodniu w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowem. Monografia jest pracą zbiorową, autorami rozdziałów są historycy, naukowcy, wykładowcy kujawsko-pomorskich szkół wyższych: dr Anetta Głowacka-Penczyńska, dr Tomasz Krzemiński, dr Krzysztof Halicki, dr hab. Sylwia Grochowina. Autorem ostatniego rozdziału jest miejscowy regionalista Marek Śliwa. Redaktorami naukowymi, nadzorującymi pracę zespołu są dr Krzysztof Halicki oraz Zbigniew Lorkowski. Dr Krzysztof Halicki – redaktor a zarazem autor dwóch rozdziałów wskazuje, że monografia jest pierwszą tak kompletną pod względem faktograficznym próbą ujęcia dziejów miasta.
W sobotnie przedpołudnie na targowisku w Nowem doszczętnie spłonął drewniany stragan należący do małżeństwa Bielińskich. - Handlowali w tym jednym miejscu od kiedy pamiętam, więc będzie już pewnie z 30 lat - opowiada syn Sylwester Soliński.
Paweł i Gaweł w jednym stali domu...zapewne każdy z czytelników przypomina sobie jak to wspólne mieszkanie bohaterów się zakończyło.
Teraz przypomnijmy sobie jak wyglądało Nowe w XVIII wieku. Otoczone było murami miejskimi, a do miasta można było wjechać bramami: Gdańską, Grudziądzką czy furtą Wiślaną. Poza murami mieściła się kaplica św. Jerzego i przedmieścia. Wewnątrz murów: kamieniczki, dwa kościoły, na rynku ratusz i na nadwiślańskim zboczu zamek – dwa ośrodki władzy. Ratusz to magistrat z radą i burmistrzem; zamek siedziba starosty więc ośrodek władzy królewskiej (dzierżycieli królewszczyzn).
Wypadek w Twardej Górze, w powiecie świeckim. Nie żyją trzy młode osoby
Na drodze wojewódzkiej nr 377 w Twardej Górze (pow. świecki) doszło do tragicznego wypadku. Samochód osobowy uderzył w drzewo. W wyniku wypadku śmierć poniosły trzy jadące samochodem młode osoby.
W ramach akcji Historia pod strzechy wydobywamy tekst artykułu doktora stomatologii, a zarazem historyka-amatora, rodowitego chełmnianina Jana Nierzwickiego (1874-1939). Dla chętnych, którzy chcieliby poznać dokładniej biografię autora polecam lekturę:
Niedawno Wiesław Szymański z Nowego dostał srebrny medal od Fotoklubu RP i nagrodę główną w kategorii fotografii dokumentalnej na Festiwalu Fotografii Ojczystej w Goczałkowicach-Zdroju. Pan Wiesław ma w Nowem od lat własny Zakład Fotograficzny, ale nie każdy wie, że oprócz robienia zdjęć legitymacyjnych i okolicznościowych jego wielką pasją jest robienie artystycznych ujęć. - Fotografią zajmuje się praktycznie od zawsze - mówi Szymański.
Dom Dziecka w Bąkowie obchodził jubileusz 70-lecia istnienia. Było mnóstwo gości, wszędzie grała muzyka, a cały budynek udekorowano kolorowymi balonami. Co rusz można było spotkać osoby, które się gorąco ściskały. Niejednemu w oku zakręciła się łza. Na urodziny cały dom udekorowano kolorowymi balonami
Informacja ze strony Publicznego Gimnazjum w Nowem:
W związku z obchodami 750-lecia Nowego uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Wioletty Rogowskiej i p. Emilii Zgubińskiej przeprowadzili wywiady ze znanymi mieszkańcami naszego miasta. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z efektami tej pracy.
Prof. dr hab. Jacek Wijaczka z UMK w roku 2009 na łamach periodyku Czasy Nowożytne (tom XXII s. 119 – 244) opublikował artykuł Polowanie na czarownice i czarowników w Nowem nad Wisłą i najbliższej okolicy miasta w XVII i pierwszej połowie XVIII wieku. Profesor Jacek Wijaczka jest znawcą tej problematyki, autorem licznych prac i recenzji z dziedziny demonologii. Prezentowana praca została napisana głównie w oparciu o analizę akt miasta Nowego znajdujących się w zbiorach Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Artykuł został opracowany do udostępnienia w internecie przez Muzeum Historii Polski. Nasz portal udostępnia, poprzez link, w/w artykuł w formacie pdf.
Wyśmienite noszenia, bo to przecież jubileusz Nowego
Po raz XII, jubileuszowo, bo w ramach roku obchodów 750-lecia Nowego, w minioną sobotę na nowskim klifie odbyły się zawody latawcowe. Jak co roku, tak i teraz do wspólnej zabawy i współzawodnictwa stanęło kilkadziesiąt rodzinnych ekip.
Nowe wzięło się do remontu starej części miasta. Obecnie odnawiane są ulice: Gdańska, Ślusarska, Kościuszki, Tylna, Krótka i pl. Zamkowy. Chodniki mają być gotowe już za kilka dni, a ulice - do 20 października. W przyszłym roku urząd planuje przebudowę ulicy przy Plantach.
Prace przy muralu upamiętniającym 750-lecie uzyskania praw miejskich przez Nowe rozpoczęły się w czerwcu. Przez kolejne tygodnie powoli powstawało kilkumetrowe dzieło. To drugi mural w Nowem, którego autorem jest WTZ. W zeszłym roku w obrębie starego miasta grupa wykonała zdobienie elewacji przy ul. Mrocznej.